reklama

Hrob na konci sveta

Dlho som musel čakať na slnečnú nedeľu aby som mohol zobrať rodinku na mnou  plánovaný výlet..Cieľom bol kopec s "čapicou" na západnom pobreží Írska pri meste Sligo.Knocknarea, ako sa kopec volá, je 327 metrov vysoký vápencový monolit,stúpajúci priamo z vôd Atlantického oceánu."Čapicu" na jeho vrchole tvorí 10 metrov vysoká kamenná mohyla s obvodom 55 metrov,ktorej dobu vzniku archeológovia odhadujú na 3500 rokov p.n.l.Viem,že u nás by sa v súvislosti s výškou 300 metrov písalo skôr o zostupe ale tu, na konci kedysi poznaného sveta, je to najvyšší kopec široko - ďaľeko a to sľubovalo skvelé výhľady na všetky svetové strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Členmi výpravy boli Samko,ktorý pár dní pred tým spravil prvé kroky, Adam (3.5) a ich mama (stále 18 :-).Informácie, ktoré sme dostali v  Carrowmore pri návšteve tamojšieho megalitického cintorína, vraveli o asflatke vedúcej na parkovisko,ktoré je v tretine kopca.Odtiaľ vedie chodník na vrchol a ja som dúfal,že aspoň neakú jeho časť budeme môcť použiť kočík pre Samka.Mal som v pláne nechať ho (kočík) v teréne kde sa už nebude dať tlačiť a vyzdvihnúť ho pri zostupe.Po príchode sme zistili,že Samka budem(e) musieť niesť nahor celú cestu.Tú tvoril asi 2m široký, kamenný chodník vynúci sa pomedzi farmy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V prvej tretine chodník stúpal iba mierne a na moje prekvapenie sme stretali pomerne veľa turistov.Pri pohľade na moje "družstvo" sa každý pousmial a prehodil zopár slov.Adam by hore najradšej vybehol ale musel čakať na Samka,ktorý sa rozhodol precvičiť si svoje čerstvo nadobudnuté chodecké schopnosti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takéto výhľady sa nám naskytli už v polovici výstupu.Smerom na východ jedno z mnohých jazier a na severe mesto Sligo ako na dlani.Posledných 300 metrov bolo už dosť náročných,hlavne s minime v náručí.Ale všetko sme zvládli a odmenou nám boli nádherné výhľady na všetky svetové strany ako i pohľad zblízka na mohylu na vrchole.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Vrcholová fotografia.Pre juniorov to bol prvý zdolaný kopec v živote.

Obrázok blogu

Pohľad na severovýchod.

Obrázok blogu

Sever, v strede vidieť predmestia Sliga.

Obrázok blogu

Takýto pohľad sa naskytuje smerom na západ.Záliv medzi Sligom a Ballysadare s majákom uprostred.V pravej dolnej časti je vidieť časť ústia rieky Owenmore.

Obrázok blogu

Vrchol Knocknarea je rozľahlý a k hrane jeho južnej časťi som sa kvôli časovej tiesni nedostal.

Obrázok blogu

Táto neolitická stavba pôsobí na prvý (ale i druhý) pohľad ako štrk navezený na stavbu cesty.A ak by sa nenachádzala na samom vrchole kopca,pravdepodobne by tak i skončila.Rovnako ako nespočetné množstvo podobných mohýl z neolitického obdobia,ktoré boli na ostrove zanechané našimi predkami. Skoro všetky vybudovné v dostupnom teréne padli za obeť rôznym stavebným projektom počas predošlých storočí. Ich ničenie je už minulosťou ale ani dnes si Íri nerobia veľa starostí s prieskumom,dôkazom čoho je úplná ignorácia tohoto nádherného miesta archeológmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Naozaj sa mi to nechce veriť ale realita je taká,že na tomto mieste kde sa nachádza rozľahlý neolitický cintorín s perfektne zachovanou centrálnou hrobkou,sa neuskutčnil žiadny prieskum alebo vykopávky.

Obrázok blogu

Zvyšky hrobiek sú viditeľné po celom obvode.Všetky boli už dávno prehľadané a vykradnuté.Ale skúsení archeológovia by určite našli artefakty,ktoré unikli vykrádačom alebo pre nich nemali cenu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jedna z mála informácii hovorí,že ryha viditeľná na južnej časti, bola pravdepodobne spôsobená pri stavbe ,vynášaním kameňov nahor.

Legenda vraví,že uprostred mohyly je pochovaná kráľovná Maeve.Bojovná panovníčka Connachtu (jednej zo 4 írskych provincií) stojí vo svojom hrobe a v plnej zbroji hľadí smerom na sever,kde sa nachádzajú jej nepriatelia z Ulsteru.Tak znie časť textu z knihy Lebor na hUidre z konca 11.st. ,ktorá je súčasťou keltskej mytológie.Historici sa však na základe zvierat a zbraní spomenutých v knihe domnievajú,že kráľovná Meave je postava z doby železnej. Toto tvrdenie si neodporuje s datovaním mohyly do neolitu(3500 p.n.l.),pretože táto i ostatné boli často viac-krát využité. Historická skutočnosť kráľovnej Meave však nikdy nebola potvrdená.

Robo Malec

Robo Malec

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som to ja. Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoSúkromnéNezaradenéSprávy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu